Co by měla nevěsta vědět

 

PĚT VĚCÍ PRO NEVĚSTUÚVODNÍ
Podle tradic by každá nevěsta měla v den obřadu mít na sobě něco starého, třeba starodávný šperk po babičce, který se léta dědí (symbol zachování rodinné tradice nebo jako symbol, že nechává za sebou starý život), něco nového (symbol nového začátku – přináší optimismus a radost vnášenou do nového života), něco půjčeného od veselého a šťastného člověka jako třeba sponka do vlasů nebo i šaty (něco půjčeného má nevěstě přinést štěstí), něco modrého, nejčastěji je to podvazek (symbol panny Marie, modrá představuje nevinnost, čistotu a věrnost). Také si má dát do střevíčku stříbrnou minci pro blahobyt.

 

 

 

 

 

 

DRUŽIČKY

DRUŽIČKY

Družičky by měly být ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu na obřad. I tento zvyk měl kdysi svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Družičky by měly mít na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

 

 

 

 

DORTROZKROJENÍ SVATEBNÍHO DORTU

Rozkrojení svatebního dortu je jednou z nejstarších tradic. Novomanželé ho mají společně rozkrojit a rozdat, což opět symbolizuje to, že si ve společném životě mají pomáhat. Dle zvyků ten z manželů, který drží nůž (druhý má ruku přes jeho), bude v manželství velet neboli kdo bude mít při porcování dortu ruku navrchu, bude mít v manželství navrch. Jiná tradice zase říká, že nevěsta rozkrajuje dort, ale při tom ruku na noži drží i ženich. Symbolicky tak pomáhá své novomanželce a dokazuje jí, že pro ni bude vždy oporou. První kousek podá ženich nevěstě, druhý ona jemu, další nevěsta matce ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Nakonec svědkům a všem svatebčanům.Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.

 

KVĚTEN

KVĚTEN A SVATBA…
Většina pověr souvisejících se svatbou má své kořeny v době dávno minulé a dnes už nemá opodstatnění. Příkladem za všechny je třeba zvyk nepořádat svatby v květnu. Vysvětlení? Jednoduché. Říká se „Svatba v máji, nevěsta na máry“. Dříve mladá paní po svatbě obvykle brzy otěhotněla. Děti počaté v květnu se pak rodily únoru, za největších mrazů, což bylo velmi riskantní jak pro matku, tak pro dítě. V dnešních podmínkách moderních porodnic není porod v únoru o nic riskantnější, než kterýkoliv jiný den v roce, a přesto květnových svateb moc není. Proč se tak úzkostlivě držíme některých tradic a jaké další zvyky spojené se svatbou dodržujeme?

 

 

 

CHOMOUT

CHOMOUT
Po obřadu dostane ženich na krk chomout, který symbolizuje jeho svázání manželstvím. Nevěsta pak dostane bič, aby bylo jasné, kdo bude v rodině vládnout.

 

 

 

 

 

 

KOULE

KOULE NA NOZE
Po obřadu kamarádi nasadí ženichovi na nohu ke kotníku vězeňskou kouli, která je navíc uzamčena visacím zámkem. Koule představuje mužovy hříchy z mládí. Nevěsta dostane rukavici a pilku na železo a musí si svého manžela osvobodit, aby do nového života vstoupil nezatížený. Může však nechat novomanžela, aby přátele uplatil, získal od nich klíček a osvobodil se sám.

 

 

 

KOLÁČKY

SVATEBNÍ KOLÁČKY…
Asi nejznámějším ze svatebních zvyků je pečení svatebních koláčků a svatebního cukroví. Důležité je si pamatovat, že by svatební koláčky neměla péct sama nevěsta, neboť by tím dle pověr způsobila, že bude mít nouzi v manželství a uplakané děti.

 

 

 

ZÁSNUBNÍ PRSTEN

ZÁSNUBNÍ PRSTEN
obvykle nosí každá žena s určitou dávkou sebevědomí a pýchy. Nosí se na prsteníčku levé ruky a dává na vědomost okolí, že je dotyčná dívka zaslíbena, nebo-li zasnoubena, a má před svatbou. Prsten většinou zdobí malý kamínek nebo diamant.

 

 

 

 

STŘEPY

STŘEPY…
V tomto svatebním zvyku se skrývají hned tři pověry. Střepy z rozbitého talíře (avšak ne skleněného) přinášejí štěstí, společným zametáním novomanželé prokazují vůli spolupracovat a také hlukem rozbití odhánějí zlé duchy.

Při příchodu na svatební hostinu personál novomanžele přivítá a z podnosu je nechá vybrat si sklenku na přípitek. Po dopití pak na zem nečekaně upustí talíř, který s většinou rozbije. Novomanželé dostanou smetáček a lopatku. Podle toho, jak zametají střepy, se pozná, jak se jim bude ve společné domácnosti dařit. Je to symbol toho, že budou v manželství společně řešit problémy. Také se říká, že kdo se kterého náčiní ujme, se pozná, kdo bude v rodině velet a bude toho druhého „komandovat“(ten s lopatkou).

 

 

RÝŽE

HÁZENÍ RÝŽE
Když novomanželé vycházejí z radnice nebo kostela, svatebčané na ně házejí rýži, symbolizují bohatství a plodnost. V dnešní době, pokud se však svatba koná na zámku nebo na hradě, bývá házení rýže zakázáno. Většinou z důvodu bezpečnosti a hrozbě možného uklouznutí, popřípadě nedostatku času na úklid před další svatbou. Svatební hosté proto začali používat bublifuky, které zabaví i malé děti při závěrečném obřadu. Také fotky s bublinkami vypadají moc pěkně.

 

 

TANEC

PRVNÍ NOVOMANŽELSKÝ TANEC
Jedná se o první tanec na svatební hostině, který je věnován novomanželům. Bylo zvykem, že klasický valčík novomanželů otevíral parket, ale v dnešní době si novomanželé vybírají písně, které jsou jim něčím blízké. Svatebčané kolem nich mnohdy vytvoří kruh. Poté je většinou daný pořádek, kdo jako další může vstoupit na taneční parket – rodiče, prarodiče, svědci, sourozenci, tetičky a strýčkové, sestřenice a bratranci a nakonec přátelé a kolegové. Je dobré mít někoho, kdo bude tento pořádek hlídat, či se starat, aby na parketu stále někdo s nevěstou a ženichem tancoval, aby parket nezůstal prázdný. Dříve si i v některých krajích musela nevěsta nejdříve postupně zatančit se všemi přítomnými muži.

 

 

PŘÍPITEK

SVATEBNÍ PŘÍPITEK
Přípitek by měl pronést otec nevěsty, popřípadě některý ze svědků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLÉVKA

POLÉVKA Z JEDNOHO TALÍŘE
Když novomanželé usednou ke svatebnímu stolu, personál je sváže kolem krku velkým bílým ubrusem. Dostanou jednu lžíci na polévku ze společného talíře. Vzájemně se pak krmí. Pojídání společné polévky z jednoho talíře při svatební hostině představuje spolupráci novomanželů v životě a také rovnost mezi nimi. Druhý význam, který je snad ještě podstatnější, je symbol onoho společného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.

 

VÝMĚNA PRSTENŮ

VÝMĚNA PRSTENŮ
Tento akt odjakživa symbolizuje „neodvolatelnou“ volbu partnera.

 

 

 

 

OZDOBA ŠATŮ

VÝVAZKY
Svatební hosté mají na klopě připevněny svatební vývazky. Ty mohou obsahovat myrtu. Ženich má na klopě korzáž, ve které je většinou jeden stejný květ jako má kytice nevěsty.

 

 

 

 

 

 

DÉŠŤ

DÉŠŤ NEBO SLUNCE BĚHEM SVATEBNÍHO DNE
Naši předkové říkali: „Déšť přináší na mnoho let požehnání.“ Co kapka, to šťastný den manželského života. Když svítí ve svatební den slunce, nemůže se také nic stát, neboť sluneční paprsky přinášejí štěstí do manželství.

 

 

 

 

 

ZÁVOJ

ZÁVOJ
V minulosti se věřilo, že zlí duchové proniknou do těla nosem, a proto si nevěsta zakrývala obličej závojem. Zároveň to byl symbol neposkvrněnosti. Z tohoto důvodu se dnes závoj odnímá až na konci svatebního obřadu, při prvním polibku novomanželů. V dnešní moderní době však závoj slouží spíš jako doplněk ke svatebnímu účesu.

Leave a comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *